RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MODEL KOPERATIF


Sekolah: SMK Kuala Kubu Bharu                                        Tingkatan: Enam
Bilangan Pelajar:  30 orang                                                   Tarikh: 2 Ogos 2013
Masa: 8.10 pagi hingga 9.30 pagi (80 minit)
Tajuk:  Hikayat Hang Tuah
Bidang: Estetik


HASIL PEMBELAJARAN
HURAIAN HASIL PEMBELAJARAN
HPU
10.0 Memahami dan memberikan respon peribadi tentang karya sastera.

HPK
10.6 Mengulas karya sastera dari aspek watak dan perwatakan, latar, plot, gaya bahasa dan sudut pandangan.
ARAS 2

iii. Menghuraikan watak dan perwatakan dan latar masyarakat.


OBJEKTIF HASIL PEMBELAJARAN:
Pada akhir pengajaran, pelajar dapat menyatakan sekurang-kurangnya dua :
a)         watak
b)        perwatakan


PENGETAHUAN SEDIA ADA:
Pelajar pernah belajar mengenai watak dan perwatakan  yang terkandung dalam mata pelajaran komponen sastera bahasa Melayu.


PENYERAPAN:
Nilai murni                    : Keberanian, kerjasama dan keyakinan.
Ilmu                             :  Sastera
KBKK                        :  Pelajar dapat mengcungkil watak yang ada dan mengaitkan dengan
  perwatakan diri dan rakan.


PENGGABUNGJALINAN:
HHP                           :  10.2 Aras 1 (iii)
                                      Menjelaskan aspek yang menarik dalam karya .
Tatabahasa                 :   Golongan Kata, iaitu kata nama khas.
Kemahiran bahasa      :   Mendengar dan bertutur.


Objektif Fasa dan Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Induksi set (5 minit)


-          Menarik perhatian pelajar.

-          Meransang minat pelajar untuk mengetahui apa yang akan diajar pada hari tersebut.


-          Guru menunjukkan gambar keris dan kitab Hikayat Hang Tuah.
-          Guru bertanyakan soalan bagi mendapat maklum balas daripada pelajar.

-          Guru mengaitkan gambar dan jawapan pelajar dengan pengajaran hari itu.





BBM:
-          Gambar


KBKK:
-          Membuat inferens melalui pemerhatian



NILAI:
-          Keberanian
-          Bekerjasama
-          Keyakinan


FASA 1
Memberitahu (10 minit)

-          Pengenalan
dan pembinaan isi kandungan pengajaran.

-          Sinopsis hikayat.

-          Watak
dan perwatakan.






-          Guru menerangkan hikayat yang akan diajar pada hari tersebut.
-          Guru bertanya sama ada pelajar sudah membaca hikayat tersebut atau belum.
-          Jika sudah, guru meminta salah seorang pelajar menjelaskan kefahamannya mengenai hikayat tersebut.
-          Guru bercerita secara ringkas berkenaan Hikayat Hang Tuah.
-          Guru menerangkan tentang watak dan perwatakan.
-          Guru meminta pelajar menyatakan pandangan mengenai jenis watak.
-          Guru membahagikan pelajar kepada tiga/empat kumpulan.




BBM:
Buku Hikayat Hang Tuah.


KBKK:
-          Kefahaman dan mendapatkan maklumat.

NILAI:
-          Keberanian



FASA 2
Transisi (5 minit)

-          Guru menjelaskan bagaimana kumpulan perlu dibentuk.
-          Tiga/empat kumpulan akan dibentuk.
-          Kumpulan dibentuk dalam keadaan senyap.
-          Guru menjelaskan kerja yang perlu dilakukan oleh setiap kumpulan.

-          Guru mengedarkan sebalang bintang berwarna.
-          Pelajar diberi kebebasan untuk memilih satu bintang yang disukai.
-          Guru membahagikan kumpulan mengikut warna bintang yang dipilih.
-          Guru mengedarkan kertas A4.
-          Guru memberikan watak yang perlu dibincangkan kepada setiap kumpulan.
-          Guru meminta wakil kumpulan menulis hasil perbincangan di papan tulis.


BBM
-          Bintang berwarna
-          Kertas A4

NILAI
-          Mendengar arahan
-          Bekerjasama
-          Keyakinan

FASA 3
Kerja kumpulan 

(40 minit)

-          Guru memantau kerja kumpulan pelajar.

-          Guru membantu pelajar.

-          Setiap kumpulan diminta berbincang perwatakan watak yang diberi oleh  guru.
-          Guru memantau setiap kumpulan pelajar semasa sesi perbincangan dijalankan.
-          Guru meminta pelajar menghantar wakil ke hadapan.
-          Pelajar perlu membentangkan hasil kerja mereka di hadapan kelas.
-          Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang jawapan yang dibentangkan.
-          Murid-murid juga perlu melakonkan perwatakan bagi watak yang diperoleh.

BBM
-          Papan tulis
-          Gambar


NILAI
-          Keberanian
-          Keyakinan
-          Kesopanan
-          Kerjasama



KBKK

-          Kemahiran memberikan jawapan yang tepat
-          Kemahiran berkomunikasi.
-          Kemahiran mendapatkan jawapan.

OBJEKTIF:
-          Guru dapat mengetahui objektif tercapai atau tidak berdasarkan jawapan pelajar yang dibentang.

FASA 4
Penilaian (15 minit)

-          Guru memberi soalan sebagai pengukuhan
-          Guru mengedarkan kertas soalan.

-          Guru mengadakan aktiviti sampul tunjuk-tunjuk.
-          Guru memasang muzik, seiring itu sampul bergerak.
-          Sampul akan berhenti apabila muzik berhenti.
-          Pelajar yang memegang sampul diminta memilih seorang kawan kelasnya untuk menjawab soalan.
-          Semasa memilih rakan, pelajar dikehendaki mengucapkan kata . “ saya  tunjuk, saya tunjuk, saya tunjuk dia!.” Sambil menunjukkan jari kea rah rakan yang dipilih.
-          Soalan dilontarkan oleh guru berdasarkan warna kertas yang dikeluarkan oleh pelajar yang memegang sampul.

BBM:
-          Laptop
-          Pembesar suara
-          Sampul surat
-          Kertas berwarna

NILAI:
-          Kerjasama
-          Keberanian

KBKK
-          Kemahiran menjawab soalan.

PENILAIAN:
-          Guru menilai kemahiran verbal pelajar berdasarkan jawapan pelajar.
-          Guru memastikan objektif pengajaran tercapai melalui soalan-soalan yang dikemukakan dan kertas soalan yang diedarkan.
-           
RUMUSAN (5 minit)
-          Merumus dan menyimpulkan pengajaran pada hari itu.

-          Guru menyatakan mesej hikayat kepada pelajar.
-          Guru merumuskan pengajaran pada hari itu secara ringkas.
-          Guru mengaitkan peranan watak dengan peribadi diri.
-          Guru meninggalkan pelajar dengan serangkap pantun.
PANTUN:
Anak ayam disambar helang,
Mati seekor tinggal lima,
Harimau mati meninggalkan belang,
Manusia mati meninggalkan nama.
-          Pelajar harus membawa perwatakan baik kerana perwatakan baik atau buruk akan memberi kesan kepada nama baik pelajar.
PENGGABUNGJALINAN:
-          Golongan kata nama: kata nama khas


No comments:

Post a Comment